Адвокат Валерий Романюк Адвокат в адвокатській компанії "Єфтеній та партнери"

Правда про мораторій на продаж землі

2020-02-10 22:47:02

Майже 20 років українців обманюють, маніпулюють фактами та не дають можливість (право) розпоряджатися своєю власністю - землею с/г призначення

Чиї права порушує мораторій на продаж с/г землі? Що буде, якщо скасувати мораторій? Чи доцільно продавати с/г землю іноземцям? Чи необхідно встановлювати обмеження, щодо продажу с/г землі в одні руки? Чи необхідно провести референдум, щодо доцільності скасування мораторію?

«Суть мораторію»

Пунктом 14, 15 перехідних положень Земельного кодексу України, починаючи з 2001 року наші народні обранці постійно продовжують ЗАБОРОНУ: КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ с/г землі або ІНШИМ способом її ВІДЧУЖЕННЯ; ЗМІНИ її цільового призначення (наприклад під будівництво); внесення права на частку с/г землі (пай) до СТАТУТНОГО капіталу господарського товариства.

Виняток із вказаної заборони становить передача с/г землі у СПАДЩИНУ або її ОБМІН на іншу рівнозначну по ціні земельну ділянку.Тобто, на сьогоднішній день тисячі українців, які є власниками с/г землі НЕ МОЖУТЬ її продати, подарувати, змінити цільове призначення, внести її до статутного капіталу товариства, тощо! Також українці НЕ можуть її купити.

Заради справедливості необхідно сказати, що згідно Земельного кодексу України кожен українець може безкоштовно отримати до 2 га с/г землі, однак на практиці таке право нереально реалізувати БЕЗ хабарів та корупційних зв'язків.

Критикам даного посту рекомендую ознайомитися зі справою «Зеленчук і Цицюра проти України» від 22.05.2018 (Заяви № 846/16 та № 1075/16) по якій ЄСПЛ детально проаналізувавши наше законодавство щодо мораторію на продаж с/г земель, досвід інших держав з цього питання, ОДНОГОЛОСНО визнав порушення ст.1 Першого протоколу до Конвенції з прав людини, яка гарантує ПРАВО НА ПОВАГУ ДО ВЛАСНОСТІ.

При цьому, ЄСПЛ визнав мораторій «структурною проблемою» тобто - такою, яка порушує права ВЕЛИКОЇ кількості громадян України. Однак вказане рішення НЕ СКАСУВАЛО ДІЮ МОРАТОРІЮ, а залишило за нашою державою право САМІЙ ВИРІШИТИ в який СПОСІБ мають бути усунені вказані порушення.

Чому мораторій суперечить Конвенції

Через те, що Верховна рада постійно продовжує дію мораторію, українські власники с/г землі перебувають в умовах постійної НЕВИЗНАЧЕНОСТІ, оскільки НЕ знають скільки він буде діяти (рік, десять, сто, вічність).

Після прийняття початкової версії мораторію у 2001 році з нього НЕ робили ВИКЛЮЧЕННЯ, щоб поступово «відкрити» ринок землі, а навпаки, робили жорсткішим (більше обмежень).

Українська влада роками НЕ пояснила, чому ІНШІ, МЕНШ жорсткіші заходи НЕ могли б адекватно захистити українські земельні ресурси.

Цікаві цитати із вказаного рішення ЄСПЛ, пряма мова:

П.42 У своїх щорічних посиланнях до Верховної Ради України про становище держави у 2016 та 2017 роках Президент України (П. Порошенко) зробив такі зауваження щодо земельного мораторію:

«Відсутність права на вільний продаж і купівлю землі сільськогосподарського призначення, безумовно, стримує інвестиції в аграрну сферу, понижує і порушує права селян, занижує, між іншим, права оренди, виймаючи з їх кишень останні копійки. І це аксіоматично. Або ховати голову в пісок і нічого не міняти, або все ж таки працювати над створенням ринку землі в Україні, але з усіма можливими запобіжниками від будь-яких негативних наслідків».

«… В Естонії в приватні руки віддали все: порт, телекомунікації, авіацію і навіть залізницю. У Польщі із 8,5 тисяч державних підприємств в руках держави залишилося 41. До речі, і землю у них не скупили іноземці. Попри те, що мешканці цих країн можуть легко купувати чи продавати сільськогосподарські угіддя. Українці зараз цього права позбавлені. Мільйони людей формально володіють землею, але за них вирішили, що вони не здатні нею розпоряджатися, і запровадили абсолютно неконституційний мораторій. Чому ми тоді дозволяємо людям продавати квартири? Теж хтось їх може всі скупити. Як державний діяч при ухваленні рішень я маю зважувати на громадську думку. І наразі, на жаль, її сформували популісти. Я не збираюся витискувати із Верховної Ради земельну реформу, не буду цього робити. Але прошу ухвалити, - хоча б усно, в умі і в серці, - політичне рішення на її користь. Прийняти такі закони, які хоча б знімуть фобії, … які врахують всі застереження, виставлять всі запобіжники, встановлять мінімальну ціну, захистять селянина, сформують прозору позицію в реєстрі для реєстрації, але дадуть свободу українському селянину».

Таким чином, те що зараз намагається зробити В. Зеленський, просив від Верховної ради і П. Порошенко. Тому, конкретно в цьому питанні, НЕ має бути політики та популізму, а має перемогти здоровий глузд

Ще 2 пункти з рішенням ЄСПЛ:

45. З наявних у Суду матеріалів щодо законодавства держав - членів Ради Європи вбачається, що в ЖОДНІЙ з тридцяти двох досліджених держав-членів НЕМАЄ загальної заборони на продаж або будь-який інший спосіб відчуження землі с/г призначення. Це ж можна сказати і про дві досліджені держави, які не є членами Ради Європи, - Канаду та Сполучені Штати Америки.

46. Хоча з 1990 року двадцять дві з тридцяти двох держав-членів пройшли програму земельної реформи (Вірменія, Азербайджан, Боснія і Герцеговина, Хорватія, Чеська Республіка, Естонія, Фінляндія, Німеччина (після возз’єднання), Греція, Угорщина, Латвія, Литва, Республіка Молдова, Чорногорія, Польща, Румунія, Російська Федерація, Сербія, Словацька Республіка, Словенія та колишня Югославська Республіка Македонія), з того часу ЖОДНА з цих держав не встановила таку загальну заборону, незважаючи на те, що деякі з них раніше встановлювали короткотривалі обмеження на перепродаж землі, отриманої в результаті приватизації, наприклад, три роки у Вірменії та десять років у Росії (відповідно до законодавства, чинного до 2001 року).

Що повинна зробити влада України

Незважаючи на те, що ЄСПЛ залишив за Україною право САМІЙ врегулювати питання щодо долі мораторію, наша держава НЕ МОЖЕ обмежитись ЛИШЕ виплатами Зеленчук та Цицюрі по 3 тис. євро компенсації судових витрат за порушення їхніх прав та дозволити їм продати земельні ділянки, скасувавши попередні рішення національних судів

Враховуючи те, що дія мораторію порушує права ВЕЛИКОЇ кількості наших громадян, Україна ВИМУШЕНА шукати компроміси з даного питання.

На мій погляд, якщо наші політики, особливо ті що 20 років були при владі, дуже хвилювались про долю с/г земель, то вони з 2001 року мали б ПОСТУПОВО розширювати перелік виключень з заборони (наприклад дозволити продаж с/г землі, у зв’язку з виїздом за кордон або іншу область; із неможливістю оброблення землі за станом здоров’я; відсутності пропозиції щодо здачі землі в оренду; скрутним матеріальним становищем та ін.; дозволити купівлю с/г землі хоча б фермерським господарствам, які вже роками працюють, мають техніку, добросовісно сплачують податки; встановити обмеження щодо площі землі, яка може бути продана в «одні руки» та мінімальну ціну 1 га землі (хоча я проти будь-яких обмежень ринку, оскільки це ЛИШЕ призводить до корупції та тіньових СХЕМ).

Разом з тим, "старі" політик майже 20 років нічого НЕ робили, а просто "тупо" продовжували дію мораторію, ще більше його посилюючи.

На сьогоднішній день КОЖЕН власник с/г землі, отримавши відмову від нотаріуса/державного реєстратора у оформленні договору купівлі-продажу, дарування та ін. земельної ділянки с/г призначення, реєстрації вказаних угод, або відмову Держгеокадастру у зміні цільового призначення землі - може ОСКАРЖИТИ такі дії та рішення до суду, посилаючись на вказане рішення ЄСПЛ, яке за всіма процесуальними кодексами є ДЖЕРЕЛОМ ПРАВА і підлягає застосуванню всіма судами України.

ОДНАК навіщо ставити людей в таке становище, коли вони роками мають через суди реалізовувати своє право на розпорядження с/г землею Це абсурд і злочин проти власного народу.

КОМУ ВИГІДНИЙ МОРАТОРІЙ

Ті хто сьогодні кричать на все горло, лякають українців голодом та виводять людей на мітинги та протести проти скасування мораторію - НЕ ЗАХИЩАЮТЬ ЛЮДЕЙ ТА ЇХ ІНТЕРЕСИ, ВОНИ ЛОБІЮЮТЬ ІНТЕРЕСИ ВІТЧИЗНЯНОГО АГРОБІЗНЕСУ, якому вигідно орендувати землю у селян за невеликою ціною, диктуючи їм свої умови або через корупційні схеми отримати землю

Якщо ж зняти заборону на купівлю-продаж с/г землі, а ще і допустити до ринку іноземні компанії, її вартість зросте і люди зможуть по ВИЩІЙ ціні здати її в оренду або ДОРОЖЧЕ її продати.

Щодо продажу с/г землі іноземцям: 1) це створить конкуренцію, яка є рушійною силою економіки та будь-якого прогресу; 2) це дозволить залучити іноземні інвестиції в аграрний сектор 3.) це призведе модернізація аграрної галузі в цілому

Людей лякають тим, що із зняттям мораторію "все пропаде" і землю "відбируть" - це неправда, оскільки на сьогоднішній день 2/3 с/г землі передані людьми фермерам в довгострокову оренду і розірвати дані угоди в односторонньому порядку неможливо. Це можна зробити ЛИШЕ у випадку недотримання істотних умов договру.

По-друге, ЛИШЕ власники (ЛЮДИ) будуть вирішувати чи продовжувати договір оренди, чи іншим чином розпорядитись своєю землею (подарувати, продати тощо). Тобто НІХТО НЕ ЗАБЕРЕ ЗЕМЛЮ У СЕЛЯН!!!

При цьому, я НЕ бачу будь-якої загрози національним інтересам України у тому, що агробізнес (фермери великі чи малі, вітчизняні чи іноземні) зможуть придбати чи продати землю, оскільки після купівлі с/г землі вони так само як і сьогодні будуть її обробляти, збирати урожай, платити податки та продавати с/г продукцію тим КОМУ ЇМ ВИГІДНО.

Як людям, так і державі вігідно, щоб мораторій був скасований, оскільки ціна на землю виросте, на ринку буде конкуренція, у зв'язку з чим: люди зможуть її дорожче здати в ореду, чи вигідно продати, а держава від кожної операції з с/г землею буде отримувати більше податків.

Також звертаю увагу, що більше 1 МЛН. громадян (пайовиків) померли, моло що отримаши за час "володіння" землею с/г призначення та далеко не завжди передали цю землю у спадок. Хтось із спадкоємців звернувся з заявами про прийняття спадщини, а хтось ні. В цей час, якийсь фермер нею "тихенько" користується, або якийсь чиновник її за хабар "здав в оренду" та ін.

Деякі політики (особливо ті, що були 25 років при владі) цинічно брешуть, що зняття мораторію знищить село і селян. Так ось, якщо ви відкриєте офіційні дані Держстату України то побачете, що сільське населення України за часи нашої незалежності зменшилось на 4 млн. чоловіків, і майже 1000 сіл повністю зникли "з лиця землі" та заросли чагарниками. Це відповідь про те, як наші плітики піклувались про село і як мораторій на продаж с/г допоміг їм вижити.

Крім того, необхідно відмітити, що за весь час дії мораторію, люди "продавали" землю за різними "схемами". Наприклад, до 2018 року фермери та люди укладали договори емфітевзісу (довгострокової оренди на 100-300 років, коли "орендна плата" сплачувалась одним платежем). Також власники "продавали" землю, а потім писали фермерам боргові розписки, що вони нібито позичили у них кошти, тим самим фактично позбавляючи себе права повернути землю; та багато ін.

У будь-якому випадку, у разі скасування мораторію ЛИШЕ ЛЮДИ (власники с/г землі) будуть вирішувати: чи продовжувати здавати землю в оренду, чи подарувати її комусь; чи створити власний бізнес і внести її до статутного капіталу товариства, чи вигідно продати; чи змінювати цільове призначення с/г землі під ті цілі, в яких в них є реальна потреба, чи закласти її в іпотеку; та ін.  Всі бажаючи зможуть КУПИТИ с/г землю. В цьому і полягає суть права власності.

Комментарии — 0
Войдите, чтобы написать отзыв.
Экология43 Кино 42 Помощь39 Полиция 36 Больница 30
Последние ЗАПИСИ
Федорова Екатерина Викторовна

Обращение к жителям области с просьбой об обратной связи для получения реальной картины состояния сел и посёлков нашего региона

Ройтбурд Александр Анатольевич

Можно ли украинцам пользоваться российской вакциной?

Калинчук Сергей Васильевич

У нас в стране очередной анти-рекорд - 5804 случая заболевания за сутки

Крупица Наталья Григорьевна

Разговор о нашем будущем

Куренной Владимир Константинович

Почему бы Украине не стать британским особым партнером и другом на востоке континента?

Волонтер Екатерина Ножевникова

В нашем городе стариков отправляют умирать

Куренной Владимир Константинович

Жизненное пространство самозванца Лукашенко сужается

Лабас Вадим Ильич

По обострению войны между «Азербайджаном и Арменией»

Гинак Алла Федоровна

Выборы должны проходить минимум раз в два года

Русев Иван Трифонович

Возвращение Робинзона