Адвокат Валерий Романюк Адвокат в адвокатській компанії "Єфтеній та партнери"

Криптовалюта: легалізація, ризики, перспективи

2018-08-01 08:15:44

Дехто називає КРИПТОВАЛЮТУ цифровим аналогом ЗОЛОТА, пророкує їй світове господарювання у сфері розрахункових операцій та ЗМІНУ долара США в якості міжнародного платіжного засобу, дехто її критикує та вважає тимчасовим явищем, «фінансовою пірамідою» та «мильною бульбашкою». В даному пості я хочу поділитися своїми думками щодо «віртуальних грошей» та розповісти, що таке криптовалюта та як вона використовується в світі? Які Україна хоче прийняти Закони про криптовалюту? Чому легалізація криптовалюти в світі так повільно просувається? Які перспективи та ризики несуть власники «цифрових грошей»?

ПОНЯТТЯ КРИПТОВАЛЮТИ

У зв’язку з тим, що в Україні криптовалюта НЕ легалізована – офіційного терміну її НЕ ІСНУЄ. Особисто я розумію її як комп’ютерну програму (шифрувальний код) за допомогою якої можливий обміну віртуальним фінансовим активом БЕЗПОСЕРЕДНЬО між двома суб’єктами (фізичними або юридичними особами) БЕЗ втручання третіх осіб (банку, держави). Одиницею криптовалюти є монета (англ. – «coin»).
Bitcoin – це перша криптовалюта та глобальний, недержавний, нерегульований фінансовий актив, який цілодобово працює протягом майже 10 років.

ДИВОВИЖНО, АЛЕ ФАКТ

Україна перша в світі держава, яка застосувала технологію «блокчейн» (на якій також працює Bitcoin) у сфері державного управління - «Система електронних торгів арештованим майном «СЕТАМ». Більше того, Україна планує перевести на блокчейн систему «Державні реєстри нерухомого майна та земельного кадастру», а також створити на її основі платформу для реалізації майна банків-банкрутів. Втілювати в життя такі амбітні плани буде американська компанія BitFury.
При цьому, Україна входить в топ-10 країн світу за кількістю користувачів криптовалюти, а щоденні обсяги торгів нею з використання гривні досягають еквівалента в 1,9 млн. доларів США.

КРИПТОВАЛЮТА І СВІТ

Популярність операцій за допомогою криптовалюти зростає з кожним днем. Нею торгують на світових біржах, нею можливо розраховуватись за товари та послуги в будь-якій точці нашої планети.
Наприклад, компанія Stephen James BMW Group, яка має п’ять дилерських компаній в Британії з продажу елітних автівок вже приймає оплату за новенькі авто BMW люкс класу біткоїнами. Одніє з найдорожчих придбань за біткоїни є купівля маєтку в Майамі (Флорида, США) за 6 мільйонів доларів у біткоїнах.
Мешканці Коста-Ріки можуть отримувати частину зарплати у криптовалюті, а влада Ірану розробляє власну криптовалюту, з метою обійти нові санкції США.
Однак якщо говорити про ЗОКОНОДАВЧЕ регулювання криптовалюти в світі, то на даний час більшість держав світу НЕ визнають криптовалюту платіжним засобом, валютою, майновим активом, віртуальним товаром та ін., а її обіг НЕ МАЄ правового врегулювання. Деякі держави світу взагалі заборонили використання криптовалюти (Китай, Індонезія, Тайланд, Ісландія, Ліван та ін.)
Серед держав, які ЛЕГАЛІЗУВАЛИ криптовалюту необхідно виділити Японію, у якій криптовалюта хоч і НЕ МАЄ СТАТУСУ валюти, ОДНАК визнана ПЛАТІЖНИМ ЗАСОБОМ (а це вже великий крок вперед), а біржі, які нею торгують зобов’язані отримати ліцензію та бути абсолютно прозорими, розкривши інформацію про своїх власників та кінцевих бенефіціарних власників. При цьому, японці за отриманий прибуток від операцій з криптовалютою сплачують ПОДАТОК на прибуток.
Разом з тим, необхідно відмітити, що в січні 2018 року саме в Японії сталася найбільша КРАДІЖКА КРИПТОВАЛЮТИ в СВІТІ, в результаті якої постраждало 260 тисяч чоловік, які втратили в загальному 400 мільйонів доларів США. Заради справедливості необхідно сказати, що крадіжка сталася НЕ ВНАСЛІДОК втручання в блокчейн систему, яку практично НЕ можливо зламати, а з СЕРВЕРІВ де власники монет зберігали дані для доступу до свого облікового запису.
Серед держав, які також вживають заходів щодо легалізації криптовалюти в своїх державах необхідно виділити: Канаду та Австралію, які визнають криптовалюту нематеріальним активом, майновим правом; Німеччину, яка визнає криптовалюту платіжним засобом; Великобританію, яка розглядає питання про створення своєї національної криптовалюти, з прив’язкою до фунта; Нідерланди, в якій суд визнав криптовалюту одним із видів майна; Південна Корею, яка визнає криптовалюту активом; а також Швецію, Фінляндію, Болгарію, Хорватію та ін.

ЧОМУ БІЛЬШІСТЬ ДЕРЖАВ НЕ СПІШАТЬ ЛЕГАЛІЗОВУВАТИ КРИПТОВАЛЮТУ

Суть криптовалюти полягає у ВІДСУТНОСТІ ВПЛИВУ та КОНТРОЛЮ на неї зі сторони будь-якої держави світу, що звісно, НЕ може їм ПОДАБАТИСЬ, оскільки як ми всі знаєм, кожна держава прагне все «тримати в своїх руках», регулювати та контролювати, особливо таку сферу як обіг грошей.
По-друге, держави навряд визнають криптовалюту саме «ВАЛЮТОЮ» оскільки вони її НЕ ВИПУСКАЮТЬ та НЕ КОНРОЛЮЮТЬ ЇЇ ОБІГ.
По-третє, деякі держави НЕ спішать визнавати та легалізувати криптовалюту, посилаючись на те, що у всьому світі за її допомогою проводяться розрахунки від торгівлі наркотиками, зброєю, тероризму та ін.
Слід визнати, що такі факти дійсно мають місце, ОДНАК, на мій погляд, треба боротися з самою проблемою незаконного обігу наркотиків та зброї, а НЕ з СПОСОБОМ передачі грошей від їх реалізації. Тим паче, що при бажанні фінустанови та спецслужби можуть встановити та відслідкувати операції з криптовалютою.

ЗАКОНОДАВСТВО УКРАЇНИ

10.11.2014 Національний банк України вперше надав роз’яснення, яке на сьогоднішній день НЕ ЗМІННЕ, щодо правомірності використання в Україні криптовалюти.
Зокрема, НБУ вказав, що розглядає Bitcoin як ГРОШОВИЙ СУРОГАТ, який НЕ МАЄ забезпечення РЕАЛЬНОЮ вартістю і НЕ МОЖЕ використовуватися фізичними та юридичними особами на території України як засіб платежу, оскільки це протирічить нормам українського законодавства.
НБУ наголосив, що всі ризики за використання в розрахунках "віртуальної валюти/криптовалюти" Bitсoin НЕСУТЬ УЧАСНИКИ розрахунків за ними. НБУ як регулятор НЕ ВІДПОВІДАЄ за можливі ризики і втрати, пов’язані з використанням "віртуальної валюти/криптовалюти" Bitcoin.
Незважаючи на це, у жовтні 2017 р. у Верховній раді України зареєстровано два законопроекти №7183 «Про обіг криптовалюти в Україні» та №7183-1 «Про стимулювання ринку криптовалют та їх похідних в Україні».
Автори законопроекту №7183 запропонували визнати криптовалюту як - програмний код (набір символів, цифр та букв), що є об’єктом права власності, який може виступати засобом міни, відомості про який вносяться та зберігаються у системі блокчейн в якості облікових одиниць поточної системи блокчейн у вигляді даних (програмного коду).
Вказаний законопроект отримав НЕГАТИВНІ ВИСНОВОКИ від Головного науково-експертного управління, у зв’язку з тим, що: 1.) Європейський центральний банк НЕ висловлює ОДНОЗНАЧНОГО рішення щодо використання віртуальних валют, застерігаючи про РИЗИКИ та потенційні ЗАГРОЗИ; 2.) Законодавство ЄС класифікує криптовалюту Bitcoin як «цифрове представлення вартості, яке НЕ ПІДТВЕРДЖЕНО центральним банком або державним органом і НЕ прив'язане до юридично встановлених валютних курсів, яке може використовуватися як засіб обміну для покупки товарів і послуг, їх передачі та зберігання».
Автори другого Законопроекту 7183-1 від 10.10.2017 пропонують, по суті, визнати ринок криптовалюти частиною ринку фінансових послуг, а саму криптовалюту фінансовим активом; введення 2% збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з кожної крипто-обмінної операції.
Вказаний законопроект, так само як і попередній, отримав НЕГАТИВНІ ВИСНОВОКИ від Головного науково-експертного управління, яке не зрозуміло яку цінність має криптовалюта, в порівняні наприклад з літакобудуванням або виробництвом електрокарів для України, щоб її розвивати.
Остання законодавча ініціатива це законопроект № 7246 від 30.10.2017 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання ринку криптовалют та їх похідних в Україні.
Автори пропонують ЗВІЛЬНИТИ від оподаткування прибуток підприємств, крім фінансових установ, що надають фінансові послуги на ринку криптовалют отриманий від операцій з купівлі-продажу криптовалют. Доходи від операцій з криптовалютами НЕ включати до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, а операції з криптовалютами та видобуванням (майнингом) криптовалюти віднести до операцій, що НЕ є об’єктом оподаткування.
Як не дивно, вказаний законопроект вже отримав ПОЗИТИВНИЙ висновок Комітету з питань податкової та митної політики, який не побачив в ньому корупційних факторів.

ВИСНОВКИ

Більшість українців розглядають Bitcoin як інвестицію, і це НЕ дивно, оскільки ще в лютому 2017 р. 1 монета Bitcoin коштувала приблизно як одна унція золота (31 грам) 1 237 $, а сьогодні 1 монета Bitcoin коштує в ШІСТЬ раз дорожче (7839.67 доларів США).
Однак Ви маєте розуміти, ціна Bitcoin, так само як і вартість будь-якої національної валюти залежить від ВІРИ людей в її «реальну вартість» та надійність. Якщо, до прикладу, в ЗМІ буде з’являтися інформація про те, що хакерам вдалося «вкрасти» Bitcoin, про крах криптобірж, або про криміналізацію криптовалюти, то її вартість так само стрімко може знизитись в декілька разів.
Крім того, Ви маєте розуміти, що на сьогоднішній день, відсутність будь-якого законодавчого регулювання криптовалюти в Україні фактично ПОЗБАВЛЯЄ Вас будь-якого юридичного захисту.
Якщо Ви все-таки вирішили придбати криптовалюту, то я б Вам радив, для початку детально ознайомтесь з порядком проведення криптовалютних операцій: де краще купляти/продавати, через які сайти/додатки та багато ін.

Комментарии — 0
Войдите, чтобы написать отзыв.
Экология43 Кино 42 Помощь39 Полиция 36 Больница 30
Последние ЗАПИСИ
Федорова Екатерина Викторовна

Обращение к жителям области с просьбой об обратной связи для получения реальной картины состояния сел и посёлков нашего региона

Ройтбурд Александр Анатольевич

Можно ли украинцам пользоваться российской вакциной?

Калинчук Сергей Васильевич

У нас в стране очередной анти-рекорд - 5804 случая заболевания за сутки

Крупица Наталья Григорьевна

Разговор о нашем будущем

Куренной Владимир Константинович

Почему бы Украине не стать британским особым партнером и другом на востоке континента?

Волонтер Екатерина Ножевникова

В нашем городе стариков отправляют умирать

Куренной Владимир Константинович

Жизненное пространство самозванца Лукашенко сужается

Лабас Вадим Ильич

По обострению войны между «Азербайджаном и Арменией»

Гинак Алла Федоровна

Выборы должны проходить минимум раз в два года

Русев Иван Трифонович

Возвращение Робинзона