Гуцалюк Сергей Борисович Начальник Южного межрегионального отдела Украинского института национальной памяти

Куликове поле в Одесі

2020-01-14 22:05:51

З чим асоціюється у Вас ця місцина в середмісті Одеси? Звісно, що з трагічними подіями 2 травня 2014 року, де в двобої за місто зійшлися так званий міфічний “русский мир” і українська дійсність. І тільки небагато старожилів згадає, що події 2014 року дуже схожі за змістом з подіями січня 1918 року, коли на цьому самому місці зійшлися одеські гайдамаки, українська громада Одеси з більшовистськими загарбниками та присталими до них кримінальними елементами.

28 січня 1918 гайдамаки та юнкери розпочали бойові дії й захопили вокзал, куди почали прибувати свіжі українські сили. Місто розділилося на дві частини. Впродовж дня точилися запеклі бої за вокзал, штаб округу, центр міста. Увечері гайдамаки та юнкери одеських військових училищ продовжували утримувати значну частину центру міста, вокзал, штаб округу, вулиці Пушкінську, Канатну, Олександрівський парк (сучасний парк Шевченка). В руках більшовиків залишалися морський порт, Пересип, Слобідка, Молдаванка, Близькі та Дальні Млини. Всі атаки червоних на станціях Одеса-Мала та Одеса-Головна гайдамаки та юнкери відбили.

29 січня червоним за підтримки артилерійського вогню кораблів Чорноморського флоту «Ростислав», «Синоп», «Алмаз» вдалося оволодіти центром міста і перенести бої на Привокзальну площу та Куликове поле. Протягом дня запеклі бої велися на вулицях Канатній, Пушкінський, Рішельєвській, Катерининській, Преображенській, Новорибній та Олександрівському проспекті. Увечері матросам вдалося витіснити гайдамаків з більшої частини Олександрівського парку. З боку станції Одеса-Товарна на гайдамаків наступав панцерний мотовагон «Заамурець».

30 січня більшовики захопили штаб Одеського військового округу та військове артилерійське училище на 3-й станції Великого Фонтану. Юнкери і гайдамаки під артилерійським вогнем кораблів Чорноморського флоту були змушені залишити Олександрівський парк та відступити в район Великого Фонтану. В полон потрапило керівництво одеських гайдамаків на чолі з полковником Марком Мазуренком. Гайдамаки залишили місто й почали відхід у напрямку Балти.

3 лютого на Куликовому полі відбувся похорон жертв триденної війни в Одесі. За час боїв загинуло 119 осіб, 359 було поранено. Згодом пам”ятник, встановлений на місці поховання зруйнували румуни.

9 лютого в Брест-Литовську було підписано перемир’я між Українською Народною Республікою та Центральними державами. Згідно з цим договором Німеччина та Австро-Угорщина зобов’язувалися допомогти УНР проти російсько-радянської агресії.

4 березня прозвучала відозва радянської влади про мобілізацію в Одесі до лав так званої «Червоної армії республіки», проте, як телеграфував у Петроград В. Леніну «головнокомандувач Республіки» М. Муравйов: «Одеса не дала жодного червоноармійця. Вимушений відступати до Херсона». А вже 12 березня о 2.30 більшовики здали Одесу без бою двом німецьким офіцерам.

Комментарии — 0
Войдите, чтобы написать отзыв.
Экология43 Кино 42 Помощь39 Полиция 36 Больница 30
Последние ЗАПИСИ
Федорова Екатерина Викторовна

Обращение к жителям области с просьбой об обратной связи для получения реальной картины состояния сел и посёлков нашего региона

Ройтбурд Александр Анатольевич

Можно ли украинцам пользоваться российской вакциной?

Калинчук Сергей Васильевич

У нас в стране очередной анти-рекорд - 5804 случая заболевания за сутки

Крупица Наталья Григорьевна

Разговор о нашем будущем

Куренной Владимир Константинович

Почему бы Украине не стать британским особым партнером и другом на востоке континента?

Волонтер Екатерина Ножевникова

В нашем городе стариков отправляют умирать

Куренной Владимир Константинович

Жизненное пространство самозванца Лукашенко сужается

Лабас Вадим Ильич

По обострению войны между «Азербайджаном и Арменией»

Гинак Алла Федоровна

Выборы должны проходить минимум раз в два года

Русев Иван Трифонович

Возвращение Робинзона