Адвокат Валерий Романюк Адвокат в адвокатській компанії "Єфтеній та партнери"

Хто і як може отримати безкоштовне житло від держави?

2018-06-10 06:09:53

Нажаль, в Україні така економічна РЕАЛЬНІСТЬ, що СОТНІ ТИСЯЧ сімей проживають в незадовільних умовах, «малосімейках», гуртожитках, орендних приміщеннях, у звязку з чим потребують поліпшення ЖИТЛОВИХ УМОВ та ПІДТРИМКИ від держави.

В даному пості я хочу поділитися своїм досвідом роботи у сфері ЖИТЛОВОГО права, отримання ОРДЕРУ на вселення у житло, ПРИВАТИЗАЦІЇ житла та розповісти, хто і як в Україні БЕЗКОШТОВНО отримує квартири від держави !?!

1. «ЩО ГЛАСИТЬ КОНСТИТУЦІЯ?». Згідно ст.47 Конституції України держава СТВОРЮЄ умови, за яких КОЖНИЙ громадянин матиме змогу ПОБУДУВАТИ житло, ПРИДБАТИ його у власність або взяти в ОРЕНДУ. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло НАДАЄТЬСЯ державою та органами місцевого самоврядування БЕЗОПЛАТАНО або за ДОСТУПНУ для них плату.

Відповідно до ст. 9 ЖК України громадяни мають ПРАВО на одержання у БЕЗСТРОКОВЕ користування жилого приміщення або на одержання за їх бажанням ГРОШОВОЇ КОМПЕНСАЦІЇ.

Відповідно ст. 42 ЖК України жилі приміщення НАДАЮТЬСЯ ТІЛЬКИ громадянам, які ПЕРЕБУВАЮТЬ на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян.

2. «ХТО МОЖЕ СТАТИ НА ОБІЛК ТА ПРЕТЕНДУВАТИ НА ЖИТЛО».
Відповідно до п.13 РМ УРСР №470 від 11.12.1984 на квартирний облік БЕРУТЬСЯ громадяни, які: 1) забезпечені жилою площею нижче за рівень (згідно ст. 47 ЖК України на 1 особу має припадати не менше 13,65 кв.м. ЖИЛОЇ площі, однак в кожному обласному центрі, рішеннями рад ця цифра знижена до 6-9 кв.м.); 2) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань; 3) які проживають не менше 5 років за договором найму (оренди); 4) які проживають у гуртожитках; 5) внутрішньо переміщені особи з числа учасників бойових дій та ін.

На облік можна стати як за місцем ПРОЖИВАННЯ (за рішенням виконкому міської ради), так і за місцем РОБОТИ (за спільним рішенням адміністрації підприємства і відповідного профспілкового комітету) або одразу і там, і там.

3. «ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНО ПОДАТИ, ЩОБ СТАТИ НА ЧЕРГУ» Відповідно до п.18 РМ УРСР №470 від 11.12.1984 для взяття на облік особа подає заяву до якої додає: паспорт; код платника податків; довідку про реєстрацію місця проживання; довідки про те, чи перебувають члени сім’ї на квартирному обліку за місцем роботи; технічний паспорт квартири; документи, що надають право на пільги.
Зрозуміло, що ВСІМ житла КАТАСТРОФІЧНО НЕ ВИСТАЧАЄ! Тому за Законом житло надається у порядку ЧЕРГОВОСТІ. Тобто, той хто раніше став на чергу, тому і першому виділять житло.

При цьому існує одразу ТРИ черги: 1) загальна (особи, які проживають на «малій площі», за договором найму та ін.); 2) перша (інваліди 1 та 2 групи, учасники бойових дій, вчителі, хворі на СНІД, багатодітні сім’ї та ін.); 3) поза чергою (діти-сироти; інваліди та ветерани війни; направлені на роботу в іншу місцевість та ін.).

Коли Ваша черга підійшла, виконавчий комітет приймає рішення про видачу ОРДЕРУ, який є ЄДИНОЮ підставою для вселення в надану квартиру. Після цього, особа набуває права на приватизацію житла.

4. «ЧИ МОЖНА ЧЕРЕЗ СУД ОТРИМАТИ КВАРТИРУ?» Досить часто люди пробують ЗОБОВ’ЯЗАТИ міську раду через суд НАДАТИ житло. Однак якщо комусь і вдавалось виграти справу в місцевих судах, то в подальшому вказані рішення були скасовані Верховним судом, який притримується послідові позиції про те, що житло надається ВИКЛЮЧНО В ПОРЯДКУ ЧЕРГОВОСТІ. До прикладу, рішенням Верховного суду від 07.02.2018 відмовлено у наданні житла вдові померлого ветерана війни/матері загиблого військовослужбовця, яка по Закону мала б отримати житло поза чергою!

5. «БОРОТЬБА ЗА СПРАВЕДЛИВІСТЬ». Наприкінці 2013 року, працюючи в органах прокуратури України, мені було доручено вивчати рішення міської ради та її виконавчого комітету на предмет законності.

Перше, що хотілось зробити на цьому напрямку роботи, це відійти від застарілих «формальних показників» та РЕАЛЬНО щось ЗМІНИТИ. Для досягнення вказаної мети доводилось аналізувати багатотомні матеріали міської ради, судову практику, а також корисними виявлялись численні публікації журналістів та активістів.

Слід визнати, що питання розподілу житла завжди перебувало «В ТІНІ», а правоохоронні органи ніколи НЕ «горіли бажанням» цим займатися, оскільки це достатньо специфічна сфера, яка має сотню правових нюансів та хитросплетінь, а головне - притягнути когось до кримінальної відповідальності практично неможливо, оскільки всі рішення приймаються КОЛЕГІАЛЬНИМ органом.

Для зміни існуючого, очевидно, несправедливого порядку, я зосередив свою увагу на оскарженні ВИКЛЮЧНО тих рішень, які стосувались незаконній передачі житла САМЕ чиновникам.

Таким чином, було заявлено позови до начальника одного з відділів ради, радника міського голови, голови громадської організації, які цинічно, після того як вже отримали безкоштовно квартири, користуючись своїми зв’язками та становищем, ПОВТОРНО та безкоштовно отримали ще по одній квартирі.

Однак найбільш запекла та багаторічна «судова війна» розгорнулась довкола справи за позовом до одного з депутатів Чернівецької міської ради декількох скликань. Слід віддати належне місцевому та апеляційному суду, які визнали незаконними рішення виконавчого комітету щодо видачі ордеру, приватизації, свідоцтва про право власності та постановили повернути квартиру у власність територіальної громади! На даний час, вказана справа знаходиться на розгляді Верховного суду, який, я сподіваюсь, поставить справедливу «крапку»!

На мій погляд до покращення ситуацій з вказаного питання необхідно: прийнятий новий Житловий кодекс, адже ми до сих пір керуємось Кодексом та численними постановами УРСР; запровадити реальний механізм контролю за розподілом житла; приділяти більшу увагу правоохоронним органам, громадськості та журналістам до даного питання; але саме ГОЛОВНЕ, вкрай важливо, щоб службові особи, які безпосередньо ВИРІШУЮТЬ питання розподілу житла приймали СПРАВЕДЛИВІ та ЗАКОННІ рішення!

Друзі, я бажаю всім мати такий рівень заробітку, який дозволяв би Вам придбати бажане житло та бути незалежним від зовнішніх факторів! У разі, якщо поки що це Вам не вдається - ставайте на квартирну чергу, щоб хоча б претендувати на житло, грошову компенсацію, стати учасником державної програми «Доступне житло» та отримати від держави компенсації від 30% до 50% вартості житла та ін.

Комментарии — 0
Войдите, чтобы написать отзыв.
Экология43 Кино 42 Помощь39 Полиция 36 Больница 30
Последние ЗАПИСИ
Федорова Екатерина Викторовна

Обращение к жителям области с просьбой об обратной связи для получения реальной картины состояния сел и посёлков нашего региона

Ройтбурд Александр Анатольевич

Можно ли украинцам пользоваться российской вакциной?

Калинчук Сергей Васильевич

У нас в стране очередной анти-рекорд - 5804 случая заболевания за сутки

Крупица Наталья Григорьевна

Разговор о нашем будущем

Куренной Владимир Константинович

Почему бы Украине не стать британским особым партнером и другом на востоке континента?

Волонтер Екатерина Ножевникова

В нашем городе стариков отправляют умирать

Куренной Владимир Константинович

Жизненное пространство самозванца Лукашенко сужается

Лабас Вадим Ильич

По обострению войны между «Азербайджаном и Арменией»

Гинак Алла Федоровна

Выборы должны проходить минимум раз в два года

Русев Иван Трифонович

Возвращение Робинзона