Адвокат Валерий Романюк Адвокат в адвокатській компанії "Єфтеній та партнери"

Як Європейський суд захищає українців?

2018-07-22 08:50:26

Щороку українці подають ТИСЯЧІ СКАРГ до ЄВРОПЕЙСЬКОГО суду з прав людини в пошуках ЗАХИСТУ, ПРАВДИ та СПРАВЕДЛИВОСТІ. Я хочу поділитися своїми думками з приводу достатньо РЕЗОНАНСНОГО рішення ЄСПЛ у справі «Зеленчук і Цицюра проти України» від 22.05.2018р, яке наробило багато галасу в українських ЗМІ та відповісти на питання: чи дійсно СКАСОВАНИЙ МОРАТОРІЙ на продаж с/г землі? Яке практичне значення вказане рішення ЄСПЛ має для ВЛАСНИКІВ ЗЕМЕЛЬНИХ ПАЇВ? Які заходи буде вживати влада України для виконання вказаного рішення ЄСПЛ?

Декілька слів про ЄСПЛ

Кожен українець та будь-яка неурядова організація, які НЕ «знайшли правди» в українських судах, пройшовши всі три інстанції, протягом ШЕСТИ місяців мають право БЕЗКОШТОВНО звернутися (поштою) до Європейського суду, який знаходиться у м. Страсбурзі (Франція). Відповідачем по вказаним скаргах є ВИКЛЮЧНО ДЕРЖАВА, яка НЕ забезпечила дотримання Конвенції «Про захист прав людини».

Суть мораторію

Пунктом 14, 15 перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що до набрання чинності законом про обіг земель с/г призначення, але НЕ раніше 01 січня 2019 року (цей строк із року в рік продовжується) ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ внесення права на земельну частку (пай) до СТАТУТНИХ капіталів господарських товариств; та НЕ ДОПУСКАЄТЬСЯ: а) КУПІВЛЯ-ПРОДАЖ земельних ділянок с/г призначення; б) купівля-продаж або ІНШИМ способом ВІДЧУЖЕННЯ земельних ділянок і ЗМІНА цільового призначення земельних ділянок для ведення товарного с/г виробництва, особистого селянського господарства, КРІМ передачі їх у СПАДЩИНУ, ОБМІНУ земельної ділянки на іншу земельну ділянку, а також КРІМ ЗМІНИ цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам - учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.

Тобто, на сьогоднішній день тисячі українців, які є власниками с/г землі НЕ МОЖУТЬ її продати, подарувати, змінити цільове призначення та ін.

Зміст рішення «Зеленчук і Цицюра проти України»

ЄСПЛ проаналізувавши відповідність мораторію на продаж земель с/г призначення, положенням Конвенції, ОДНОГОЛОСНО визнав порушення ст.1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини, яка гарантує ПРАВО НА ПОВАГУ ДО ВЛАСНОСТІ! При цьому, ЄСПЛ визнав мораторій «структурною проблемою» тобто - такою, яка порушує права ВЕЛИКОЇ кількості громадян України.

Однак вказане рішення НЕ СКАСОВУЄ ДІЮ МОРАТОРІЮ, а ЛИШЕ КОНСТАТУЄ порушення права заявників, залишаючи за нашою ДЕРЖАВОЮ право САМІЙ ВИРІШИТИ в який СПОСІБ мають бути усунені вказані порушення.

Чому мораторій суперечить Конвенції?

1. Верховна рада постійно продовжує мораторій, і на сьогодні українські власники с/г землі перебувають в умовах НЕВИЗНАЧЕНОСТІ, оскільки НЕ знають скільки він буде діяти.
2. Після прийняття початкової версії мораторію у 2001 році з нього НЕ робили ВИКЛЮЧЕННЯ, щоб поступово «відкрити» ринок землі, а, навпаки, робили жорсткішим.
3. Українська влада НЕ пояснила, чому ІНШІ, МЕНШ жорсткіші заходи НЕ могли б адекватно захистити українські земельні ресурси.

Як буде діяти влада України?

Незважаючи на те, що ЄСПЛ залишає за Україною право САМІЙ врегулювати питання щодо дії мораторію, наша держава НЕ МОЖЕ обмежитись ЛИШЕ виплатами Зеленчук та Цицюрі по 3 тис. євро компенсації за порушення їхніх прав та дозволити їм продати земельні ділянки, скасувавши попередні рішення національних судів.
Враховуючи те, що дія мораторію порушує права ВЕЛИКОЇ кількості наших громадян, Україна ВИМУШЕНА буде шукати компроміси та шляхи вирішення цієї багаторічної проблеми.

На мій погляд є декілька варіантів:

1)прийняття Закону про обіг с/г землі або внесення змін у Земельний кодекс про повну відміну мораторію (вказаний варіант мало імовірний, оскільки у Верховної раді НЕМАЄ єдності з цього питання, яке є одним з найбільш заполітизованим і дискусійним);
2) розширити перелік виключень з заборони (наприклад дозволити продаж с/г землі, у зв’язку з виїздом за кордон або іншу область; із неможливістю оброблення землі за станом здоров’я; відсутності пропозиції щодо здачі землі в оренду; скрутним матеріальним становищем та ін.);
3) дозволити купівлю с/г лише фермерським господарствам, які вже роками працюють, мають техніку, добросовісно сплачують податки;
4) встановити обмеження щодо площі землі, яка може бути продана в «одні руки» та мінімальної ціни за 1 га та багато ін.

Практичне значення

На сьогоднішній день КОЖЕН власник с/г землі, отримавши відмову від нотаріуса/державного реєстратора у оформленні договору купівлі-продажу, дарування та ін. земельної ділянки с/г призначення, реєстрації вказаних угод, або відмову Держгеокадастру у зміні цільового призначення землі - може ОСКАРЖИТИ їх дії та рішення до суду, посилаючись на вказане рішення ЄСПЛ, яке за всіма процесуальними кодексами є ДЖЕРЕЛОМ ПРАВА і підлягає застосуванню всіма судами України.
Звісно, Україна ще дужа далека від "ідеалів демократії" та принципів проголошених у Конвенції з прав люди, а рішення Європейського суду достатньо ЧАСТО ігноруються та НЕ застосовуються українськими судами.

Разом з тим, враховуючи проголошені наміри нашої держави стати повноправним членом Європейського союзу та сповідувати "високі цінності демократії", залишається сподіватися, що наша держава буде ВРЕГУЛЬОВУВАТИ проблемні питання, ніж ПРОСТО встановлювати ЗАБОРОНИ, а суди прийматимуть справедливі та законні рішення, для того щоб українцям НЕ доводилось роками шукати захисту в Європейському суді.

Комментарии — 0
Войдите, чтобы написать отзыв.
Экология43 Кино 42 Помощь39 Полиция 36 Больница 30
Последние ЗАПИСИ
Федорова Екатерина Викторовна

Обращение к жителям области с просьбой об обратной связи для получения реальной картины состояния сел и посёлков нашего региона

Ройтбурд Александр Анатольевич

Можно ли украинцам пользоваться российской вакциной?

Калинчук Сергей Васильевич

У нас в стране очередной анти-рекорд - 5804 случая заболевания за сутки

Крупица Наталья Григорьевна

Разговор о нашем будущем

Куренной Владимир Константинович

Почему бы Украине не стать британским особым партнером и другом на востоке континента?

Волонтер Екатерина Ножевникова

В нашем городе стариков отправляют умирать

Куренной Владимир Константинович

Жизненное пространство самозванца Лукашенко сужается

Лабас Вадим Ильич

По обострению войны между «Азербайджаном и Арменией»

Гинак Алла Федоровна

Выборы должны проходить минимум раз в два года

Русев Иван Трифонович

Возвращение Робинзона