Адвокат Валерий Романюк Адвокат в адвокатській компанії "Єфтеній та партнери"

Як баки ігнорують закон, не розкриваючи всієї правди клієнтам?

2018-09-07 08:58:16

БАНКІВСЬКІ СПОРИ - це найбільша категорія справ, які розглядаються в українських судах! Якщо говорити мовою цифр, то тільки за 2017 рік до місцевих судів було подано 147 тис. позовів на загальну суму 46,3 млрд. грн., а в господарські 6177 позовів на загальну суму 179,4 млрд. грн.

Я хочу розповісти про те, як банки ігнорують закон та не розкривають всієї правди клієнтам!

ОМАНЛИВА РЕКЛАМА

Згідно ст.7 Закону України «Про споживче кредитування» (надалі – Закон) банк зобов’язаний надати споживачу ПОВНУ та ДОСТОВІРНУ інформацію про умови кредитування. Разом з тим, кожен четвертий банк України НЕ надає громадянам інформації щодо реальної вартості кредиту, а кожен п’ятий рекламує безпроцентні кредити.

ПАСПОРТ СПОЖИВЧОГО КРЕДИТУ

Відповідно до ст. 9 Закону перед укладенням договору банк повинен видавати паспорт споживчого кредиту, у якому банк перелічує основні умови кредитування, порядок повернення кредиту, інформацію щодо РЕАЛЬНОЇ річної процентної ставки (про ВСІ витрати по кредиту, у т.ч. додаткові та супутні ). Вказана інформація також має розміщуватись у ЗАГАЛЬНОМУ доступі.

У 90% досліджених банків споживачі отримали паспорт у момент укладання договору і НЕ мали до нього доступу раніше. При цьому, у 90 % банки НЕ зазначають розмір реальної річної процентної ставки ні в усному, ні в письмовому виглядах. Паспорти НЕ містять всієї необхідної інформації. Вони НЕ давали можливості порівняти різні пропозиції кредитних продуктів та прийняти проінформоване рішення.

ВІДМОВА ВІД ДОГОВОРУ

Згідно ст. 15 Закону споживач має право протягом 14 календарних днів з дня укладення договору про споживчий кредит ВІДМОВИТИСЯ від нього БЕЗ пояснення причин, у тому числі і у випадку отримання ним грошових коштів. Разом з тим, на практиці працівники банку НЕ роз’яснюють право особи відмовитися від кредиту, пояснюючи це тим, що договір вже підписаний, погоджений, а гроші перераховані та ін.

ДОСТРОКОВЕ ПОВЕРНЕННЯ КРЕДИТУ

Згідно ст. 16 Закону споживач має право в будь-який час повністю або частково достроково повернути споживчий кредит, у тому числі шляхом збільшення суми періодичних платежів. Банку забороняється встановлювати споживачу будь-яку плату, пов’язану з достроковим поверненням споживчого кредиту. Разом з тим, на практиці половина договорів містять положення, які порушують право позичальника на дострокове повернення кредиту.

СТРАХУВАННЯ КРЕДИТНИХ РИЗИКІВ

В умовах кредитування банки вказують, що страхування є волевиявленням споживача, проте на практиці консультанти пояснюють, що це обов'язкова процедура. Більше того, у 100% випадках споживачам не дають можливості вибрати страхову компанію. Банки вказують тільки одну страхову компанію, з якою можна укласти договір.

МЕЖІ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ПОЗИЧАЛЬНИКА

Відповідно до ст.21 Закону у договорах про споживчий кредит пеня за невиконання зобов’язання щодо повернення кредиту та процентів за ним НЕ може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, та НЕ може бути більшою за 15 % суми простроченого платежу.
Сукупна сума неустойки (штраф, пеня), нарахована за порушення зобов’язань споживачем на підставі договору про споживчий кредит, НЕ МОЖЕ перевищувати ПОЛОВИНИ суми, одержаної споживачем за таким договором, і НЕ може бути збільшена за домовленістю сторін. На практиці, банки нехтують цієї нормою намагаючись стягнути з клієнта максимальні відсотки.

ПОРАДИ

Прискіпливо вибирайте банк для обслуговування, читайте відгуки, коментарі про його діяльність. Уважно вивчайте умови договору. Особливу увагу приділяйте строкам дії договору та сплати періодичних платежів, процентній ставці, правам та обов’язкам, відповідальності сторін, порядком розірвання договору та дострокового погашення кредиту. Якщо Ви не розумієте всіх умов договору - НЕ спішіть його підписувати, просіть у працівника банку роз’яснень або часу для обміркування. При укладені договорів на велику суму краще проконсультуйтесь з юристом.

РЕЙТИНГ СТІЙКОСТІ БАНКІВ

На сайті Мінфін кожного кварталу публікується інформація про найкращі банки для вкладників. Він будується на базі фінансової звітності банків, яку публікує НБУ.

НАРОДНИЙ РЕЙТИНГ БАНКІВ

З серпня 2018 р. на сайті Мінфін діє народний рейтинг банків, який складають самі клієнти, які оцінюють якість обслуговування в банках. При цьому, банки щоб не втрачати репутацію та клієнтів намагаються вчасно реагувати на критичні відгуки та виправити свої недоліки.

Друзі, робіть висновки та будьте уважні при взаємодії з фінансовими установами!

Комментарии — 0
Войдите, чтобы написать отзыв.
Экология43 Кино 42 Помощь39 Полиция 36 Больница 30
Последние ЗАПИСИ
Федорова Екатерина Викторовна

Обращение к жителям области с просьбой об обратной связи для получения реальной картины состояния сел и посёлков нашего региона

Ройтбурд Александр Анатольевич

Можно ли украинцам пользоваться российской вакциной?

Калинчук Сергей Васильевич

У нас в стране очередной анти-рекорд - 5804 случая заболевания за сутки

Крупица Наталья Григорьевна

Разговор о нашем будущем

Куренной Владимир Константинович

Почему бы Украине не стать британским особым партнером и другом на востоке континента?

Волонтер Екатерина Ножевникова

В нашем городе стариков отправляют умирать

Куренной Владимир Константинович

Жизненное пространство самозванца Лукашенко сужается

Лабас Вадим Ильич

По обострению войны между «Азербайджаном и Арменией»

Гинак Алла Федоровна

Выборы должны проходить минимум раз в два года

Русев Иван Трифонович

Возвращение Робинзона