Адвокат Валерий Романюк Адвокат в адвокатській компанії "Єфтеній та партнери"

Як повернути свої гроші?

2018-10-16 16:26:44

В даному блозі мова піде про те, як ПОВЕРНУТИ СВОЇ ГРОШІ, які Ви перерахували за допомогою картки Visa або MasterCard, внаслідок ПОМИЛКИ або ОБМАНУ!?

Більшість з нас щодня використовують пластикові картки Visa та MasterCard, однак мало хто знає про їх корисну функцію під назвою «ЧАРДЖБЕК».

Сhargeback – це функція ПОВЕРНЕННЯ грошей на картку, яка гарантована Міжнародними правилами платіжних систем Visa і MasterCard! Вона являє собою процедуру опротестування транзакції та примусового ПОВЕРНЕННЯ коштів покупцю у випадку якщо він пред'явив вагомі ПІДСТАВИ для того, щоб вважати дану транзакцію ПОМИЛКОВОЮ або ШАХРАЙСЬКОЮ.

Перелік підстав для ініціювання процедури Сhargeback визначені у Міжнародних правилах платіжних систем Visa і MasterCard, а саме:

1. Ви оплатили товар/послугу, гроші з картки СПИСАНІ, але товар/послугу НЕ отримали. Продавець НЕ може довести, що відправив Вам товар. Код повернення для MasterCard 4855, для Visa 30.
2. Отриманий Вами товар або послуга значно відрізняється від замовлених, товар неповноцінний. Код повернення для MasterCard 4853, для Visa 51.
3. Продавець змінив суму платежу. Код повернення для MasterCard 4831, для Visa 80.
4. По карті сталося подвійне списання коштів. Код повернення для MasterCard 4834, для Visa 82.
5. Операцію провів НЕ власник карти (наприклад, при крадіжці карти, шахрайстві). Код повернення для MasterCard 4863, для Visa 81.
6. Шахрайська обробка транзакції. Код повернення для MasterCard 4840
7. Спір по оплаті чергового внеску. Код повернення для MasterCard 4850.

Це далеко не весь перелік підстав для повернення коштів!

Банки, які випускають кредитні карти Visa і MasterCard, автоматично погоджуються з умовами IPS (International Payment System) цих платіжних систем, у тому числі і надання послуги Сhargeback.

Послуга Сhargeback для карт Visa і MasterCard повинна надаватися безкоштовно. Банк-покупця зобов'язаний розглянути заяву по спірній транзакції і надати відповідь у встановлений термін. При цьому банк повинен повернути платіж заявнику НЕ за рахунок власних коштів, а списати гроші з рахунку банку-отримувача продавця і повернути на рахунок заявника. Правилами встановлено, що тягар ДОКАЗУВАННЯ лежить саме на продавцеві.

Строк для подачі заяви: для карти MasterCard з моменту здійснення оплати повинно пройти не більше 120 днів, а для карти Visa – не більше 180 днів.

Процедура повернення: покупець звертається в банк, який випустив його платіжну картку (банк-емітент) із заявою щодо конкретної транзакції, яку він вважає спірною. Заява складається у довільній формі, але деякі банки мають спеціальний бланк. В заяві вказуються номер картки/рахунку, всі реквізити власника, дата, сума операції, суть претензії, будь-яка додаткова інформація, яка допоможе прийняти рішення.

Щоб збільшити свої шанси для повернення коштів прикладайте роздруківку опису товару (з зазначенням URL сторінки), листування з продавцем, сторінку з відстеженням ходу доставки, поштові квитанції, чеки, акт про невідповідність ваги отриманої посилки, тощо.

У подальшому, Ваш банк передає дані відповідній платіжній системі, яка починає розгляд претензії. Якщо аргументи вагомі, то вони звертаються до банку одержувача платежу (банку-еквайру), який починає процедуру Сhargeback.

В середньому термін розгляду справи займає від 2-х до 4-х місяців, по закінченні яких кошти або зараховуються назад на картку платника або повідомляється про відмову в їх поверненні. Покупцеві зазвичай не повідомляють про рішення, винесене на його користь, а кошти просто приходять на карту.

Однак на практиці не все так просто. По-перше, процедура Сhargeback передбачена Міжнародними правилами, а в українському законодавстві навіть НЕ згадується. У зв’язку з чим, Національний банк України та комерційні банки НЕ висвітлюють порядок використання функції Сhargeback.

По-друге, питання адекватності розгляду Вашої скарги безпосередньо залежить від банку в якому Ви обслуговуєтесь, відповідно до підписаного Вами договору про відкриття рахунку з використанням платіжної карти та відповідних Правил, які встановлює кожен банк окремо.

До прикладу, я вирішив поцікавитись чи підтримує «ПриватБанк» функцію Сhargeback і в яких випадках можна нею скористатися. Приват мені відповів, що він підтримує функцію Сhargeback лише у випадках здійснення розрахунків за товар/послугу карткою в магазині чи на інтернет-сайтах. Також, «ПриватБанк» повідомив, що через Сhargeback він не може повернути кошти, які помилково зараховані на рахунок державного казначейства.

Наведу один з небагатьох прецедентів в судовій практиці України, де згадується про вдале використання клієнтами функції Сhargeback, а саме - постанову Верховного суду від 17.07.2018 по справі №910/22347/15.

Зокрема, зі змісту вказаної постанови вбачається, що власникам платіжних карток VISA" та "MASTERCARD" вдалось ПОВЕРНУЛИ собі майже 7 млн. грн. по операціям з нібито придбання авіаквитків, які були проведені БЕЗ ЇХ присутності.

Власники карток заперечили купівлю ними авіаквитків, а доказів використання квитків саме власниками карток НЕ було надано.

При цьому, банкам клієнтів довелось спочатку звернутися до Арбітражного комітету Міжнародних платіжних систем "VISA" та "MASTERCARD", яким встановлено, що банк-продавця НЕ довів правомірність спірних операцій, у зв'язку з чим є фінансово відповідальною стороною по спірним операціям.

Суд констатував, що спірні операції відбулись без участі власників платіжних карток, не були ними підтверджені, були опротестовані банками-покупців, а чеки платіжного терміналу, які НЕ містять підписів власників платіжних карток, НЕ можуть вважатися оформленими належним чином, у зв'язку з чим, суди дійшли висновку про те, що зазначені операції є недійсними.

При цьому, Верховний суд погодився з висновком про те, що наявність авторизації НЕ свідчить про те, що спірні операції були вчинені з дотриманням умов договору та про те, що проведення операцій без власників карток є правомірним та погодженим як банком–покупців.

Друзі? знайте свої права та використовуйте їх на практиці!

 

 

Комментарии — 0
Войдите, чтобы написать отзыв.
Экология43 Кино 42 Помощь39 Полиция 36 Больница 30
Последние ЗАПИСИ
Федорова Екатерина Викторовна

Обращение к жителям области с просьбой об обратной связи для получения реальной картины состояния сел и посёлков нашего региона

Ройтбурд Александр Анатольевич

Можно ли украинцам пользоваться российской вакциной?

Калинчук Сергей Васильевич

У нас в стране очередной анти-рекорд - 5804 случая заболевания за сутки

Крупица Наталья Григорьевна

Разговор о нашем будущем

Куренной Владимир Константинович

Почему бы Украине не стать британским особым партнером и другом на востоке континента?

Волонтер Екатерина Ножевникова

В нашем городе стариков отправляют умирать

Куренной Владимир Константинович

Жизненное пространство самозванца Лукашенко сужается

Лабас Вадим Ильич

По обострению войны между «Азербайджаном и Арменией»

Гинак Алла Федоровна

Выборы должны проходить минимум раз в два года

Русев Иван Трифонович

Возвращение Робинзона