Гуцалюк Сергей Борисович Начальник Южного межрегионального отдела Украинского института национальной памяти

Офіційне звернення до органів місцевої влади та правоохоронців Одеської області

2020-02-11 19:14:01

Депутатам всіх рівнів

Одеської області

Виконавчим комітетам 

органів місцевого самоврядування

Одеської області,

Органам державної влади,

Правоохоронним органам,

Міським головам,

Об’єднаним територіальним громадам

Південного міжрегіонального відділу

Українського інституту національної пам”яті

 

Звернення

 

Шановні земляки! Нагадуємо Вам, що в Україні діє Закон “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”. 16 липня 2019 року Конституційний суд України на вимогу 49 народних депутатів перевірив цей Закон і визнав його конституційним і таким, що підлягає неухильному виконанню. 

 

Південний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті постійно моніторить райони, міста та територіальні громади в межах Одеської, Миколаївської та Херсонської областей на предмет виконання даного Закону і нагадує про кримінальну відповідальність за саботування процесів декомунізації.

 

Також застерігаємо тих представників, які дозволяють собі з огляду на політичну доцільність поновлювати комуністичну символіку в межах їх компетенції, що стаття 436-1 КК України передбачає кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої.

 

Разом з тим нагадаємо, що в Україні діє також необхідний до виконання Закон України “Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті”. В цьому Законі борцями за незалежність України у XX столітті визнаються особи, які брали участь у всіх формах політичної, збройної та іншої колективної чи індивідуальної боротьби за незалежність нашої держави. Також в цьому Законі враховано, що на честь Борців за Незалежність мають змінюватися топонімічні назви в Україні.

 

На жаль, зазначимо, що місцеві ради формально ставляться до виконання цих Законів, сподіваючись на безконтрольність з боку держави. Однак і цьому прийшов кінець.

 

Відтепер державні органи влади більш ретельно перевірятимуть виконання цих Законів. 

 

Контроль за виконанням цих Законів в Одеській області на себе бере Південний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті, а також Одеська облдержадміністрація з правоохоронними органами.

 

На сьогоднішній день висловлюємо глибоку занепокоєність саботажем вищезазначених Законів у цілій низці населених пунктів Одещини. 

 

Так, у Подільську місцева влада викривляючи Закон “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”, оновила склеп-мавзолей Григорія Котовського, посилаючись на частину 8, пункту 3, статті 4 Закону. 

 

Втім, оскільки мавзолей від самого початку носив пропагандистський характер, а кістки, що зараз знаходяться в ньому лише теоретично можуть належати Котовському, міська влада давно б мала перепоховати їх (враховуючи те, що родичі Котовського відмовилися займатися похованням). Саму ж споруду можна позбавити комуністичних символів і використовувати в туристичних або мистецьких цілях.

 

Крім того, в Подільську до цих пір не демонтовано два погруддя місцевому комуністу Самборському, що є грубим порушенням Закону. Ці ж бюсти місцева влада могла б передати в місцевий краєзнавчий музей.

Особливу увагу слід приділити владі Подільська в питанні невиконання Закону України “Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті”. 

 

Так у місті, попри формальне перейменування вулиць, жодним чином не враховані імена борців за Незалежність. Більше того, міська влада навіть не спромоглася увічнити в назві однієї з центральних вулиць уродженця нинішнього Подільського району Євгена Чикаленка. Нагадаємо, що ця людина була видатним вченим-агрономом, меценатом, видавцем першої україномовної щоденної газети, першим кандидатом на гетьманську булаву… На малій батьківщині Євгену Чикаленку влада відмовила навіть в увічненні імені. І це при тому, що частина центральних вулиць названа, аби назвати: Шкільна, Соборна, тощо. 

 

Так само не увічнили ім’я Чикаленка в Ананьєві, оскільки село Перешори тоді належало до Ананьївського повіту. 

 

В Подільську також не увічнено пам’ять Чорних Запорожців, загін яких боронив Бірзулу від більшовиків і денікінців, Симона Петлюри, штаб якого був в Бірзулі. Отамана Заболотного не увічнили не тільки в Подільську, де він воював, але й у Балті, де знаходився його штаб, а також у Кодимі чи Саврані.

 

Аналогічна ситуація в південній частині Одещини. В Арцизі місцева влада настільки полюбила Карла Маркса, що перейменувала його на поета-революціонера Христо Ботєва, аби не виконувати Закон про декомунізацію. І це при тому, що в садибі Фрумушика створено чудовий парк радянської монументальщини, куди б можна було доставити неушкодженого Маркса. 

 

Також нагадуємо Фонтанській сільраді Лиманського району про необхідність демонтувати з пам’ятного обеліску в центрі села згадку про НКВС і радянську символіку. 

 

Інститут має також вивчити питання можливого знаходження в Болграді одного з пам’ятників Леніну, що місцева влада приховує від держави.

 

Звертаємо вашу увагу, що Український інститут національної пам’яті готовий допомогти місцевій владі розібратися в суперечливих питаннях, а також допомогти виконати Закон України “Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті” у частині пошуку героїчних постатей, пов’язаних з тією чи іншою місциною.


 

Комментарии — 0
Войдите, чтобы написать отзыв.
Экология43 Кино 42 Помощь39 Полиция 36 Больница 30
Последние ЗАПИСИ
Федорова Екатерина Викторовна

Обращение к жителям области с просьбой об обратной связи для получения реальной картины состояния сел и посёлков нашего региона

Ройтбурд Александр Анатольевич

Можно ли украинцам пользоваться российской вакциной?

Калинчук Сергей Васильевич

У нас в стране очередной анти-рекорд - 5804 случая заболевания за сутки

Крупица Наталья Григорьевна

Разговор о нашем будущем

Куренной Владимир Константинович

Почему бы Украине не стать британским особым партнером и другом на востоке континента?

Волонтер Екатерина Ножевникова

В нашем городе стариков отправляют умирать

Куренной Владимир Константинович

Жизненное пространство самозванца Лукашенко сужается

Лабас Вадим Ильич

По обострению войны между «Азербайджаном и Арменией»

Гинак Алла Федоровна

Выборы должны проходить минимум раз в два года

Русев Иван Трифонович

Возвращение Робинзона