Гуцалюк Сергей Борисович Начальник Южного межрегионального отдела Украинского института национальной памяти

Ханська Україна

2020-01-13 14:01:59

З російської і радянської історіографії більшість з нас впевнена, що історія української державності припинилася 1654 року березневими статтями Переяславської угоди між Гетьманщиною і Московським царством. А, якщо керуватися юридичною термінологією, українська державність де-юре зникла саме з ліквідацією Гетьманщини 1764 року та Запорізьської Січі 1775 року з подальшим запровадженням (1783 р.) кріпосного права на цій території.

Втім, російські міфотворці замовчали той факт, що в міжріччі Дністра та Дніпра, тай на південь від річок Ягорлика й Кодими (на півночі сучасної Одещини) - продовжувала своє існування інша Україна - ханська. Або Едісан, як називали цю державу османи.

Українці, що тікали в “Ганщину” від кріпосного права не тільки з підмосковської та підпольської України, але й з Австро-Угорщини. Умови в Ганщині для простих українців різко відрізнялися від поневолених Москвою і Варшавою територій. Тут не те, щоби було відсутнє кріпосне право, але й податки сплачувалися тільки з прибутку і не більше десятини.

Керувалася ця територія з двох центрів - Очакова (Аче-Кале), де адміністрував Едісан османський представник і Дубосар, поблизу чого мав резиденцію Гетьман Ханської України, за що і називався Гетьманом Дубосарським. Найвідоміші імена ганських гетьманів - Теодор Сулименко, Петрик Іваненко, Степан Лозинський. Тісно пов'язаний з Ханською Україною Гетьман Іван Мазепа та його наступник Пилип Орлик, які знайшли прихист спочатку в Ханській Україні (заважав особистий конфлікт Мазепи з його колишнім канцеляром Петриком, який тут став гетьманом), а потім в так само підконтрольній османам Молдавії.

Саме в часи Ханської України, тут були засновані міста Балта, Бірзула (сучасний Подільськ), Голта (сучасний Первомайськ). Розселилися українці, головним чином, вздовж річок Тилігул, Південний Буг, Куяльники, Інгул, Кучурган… В цей же період, турецький Гаджибей впритул обжили козаки, які й займалися тут соляним промислом й камнерізанням.

Припинила Ханська Україна своє існування 1791 року в результаті Османсько-російської війни, яку спричинила провокація в Балті в період Коліївщини.

Тобто, на наших землях, попри претензії на них сучасних московських диктаторів, Російська імперія існувала не більше 126 років.

Комментарии — 0
Войдите, чтобы написать отзыв.
Экология43 Кино 42 Помощь39 Полиция 36 Больница 30