Адвокат Валерий Романюк Адвокат в адвокатській компанії "Єфтеній та партнери"

Про гарантії банківських вкладів та рахунків

2018-09-28 16:26:36

Мова піде про ГАРАНТІЇ власників банківських вкладів та рахунків - скільки і кому повернуть КОШТІВ у разі введення ТИМЧАСОВОЇ адміністрації та ЛІКВІДАЦІЇ банку?!

У 1998 році з метою захисту прав вкладників банків був створений Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, основним завданням якого, відповідно до ст. 4 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» є ВИПЛАТА коштів ВКЛАДНИКАМ ліквідованих банків та ВИВЕДЕННЯ неплатоспроможних банків з ринку.

Для виконання вказаних завдань Фонд: акумулює кошти; бере участь в перевірках проблемних банків та надає їм фінансову підтримку, застосовує до банків фінансові санкції та штрафи; організовує відчуження активів та ін.

Усі банки, які мають банківську ліцензію, зобов'язані вносити кошти до Фонду, окрім АТ «Ощадбанк». Однак вкладники останнього можуть спати спокійно, оскільки відповідно до ст. 57 ЗУ «Про банки і банківську діяльність» ЛИШЕ їх вклади ПОВНІСТЮ захищені та гарантовані ДЕРЖАВОЮ.

Станом на 01.09.2018 учасниками Фонду є 81 банк, а загальна сума коштів, як акумульована в ньому складає майже 15 млрд. грн. З 2012 р. Фонд виплатив більше 88 млрд. грн. вкладникам ліквідованих банків.

На момент створення Фонду (1998 р.) сума гарантій для вкладників складала ЛИШЕ 500 грн. На сьогоднішній день, граничний розмір відшкодування коштів за вкладами, включаючи відсотки, становить 200 000 грн., НЕЗАЛЕЖНО від кількості рахунків в одному банку (ст. 26 Закону). При цьому, гарантії Фонду поширюються НЕ тільки на фізичних осіб, а і на приватних ПІДПРИЄМЦІВ!

Тобто, якщо Ви поклали на депозит чи відкрили рахунок на 10 млн. грн, Вам ГАРАНТОВАНО повернуть ЛИШЕ 200 тис. грн. Решта коштів, Ви отримаєте в порядку ЧЕРГОВОСТІ і ЛИШЕ у випадку якщо у банку буде майно, яке Фонд зможе продати.

Юридичним особам пощастило менше, оскільки вони НЕ отримають гарантованих виплат, і можуть повернути свої кошти на рахунках ЛИШЕ в порядку ЧЕРГОВОСТІ і ЛИШЕ якщо у банка виявиться майно.

Нарахування відсотків за вкладами припиняється у день ПОЧАТКУ процедури виведення Фондом банку з ринку (ст. 27 Закону). На майно, у тому числі кошти, Фонду НЕ може бути накладений арешт, а також застосовані способи забезпечення позову (ч. 5 ст. 20 Закону).

Фонд НЕ ВІДШКОДОВУЄ кошти: за вкладами у філіях іноземних банків; за вкладами у банківських МЕТАЛАХ; розміщені на рахунках, що перебувають під арештом за рішенням суду (ст.26 Закону); клієнтам КРЕДИТНИХ СПІЛОК, оскільки вони НЕ є учасниками Фонду.

Особам, які взяли кредит у банку, який ліквідовано, НЕ МАЄ приводів для радості, оскільки КРЕДИТ ВСЕ ОДНО доведеться повернути! Заборгованість по кредиту сплачуються на накопичувальний рахунок НБУ.

ТИМЧАСОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Фонд розпочинає здійснення в банку ТА не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення НБУ про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.

ТА запроваджується на строк, що не перевищує 1 місяць, який може бути продовжений ще на 1 міс. Під час ТА виплати здійснюються ЛИШЕ за договорами, строк дії яких ЗАКІНЧИВСЯ, та за договорами банківського РАХУНКУ вкладників.

Під час ТА для отримання коштів вкладникам НЕОБХІДНО звернутися до будь-якого відділення банку-агента Фонду з паспортом і кодом. Оголошення про найменування банку-агента і про час та порядок виплат розміщується на сайті Фонду на сторінці банку в якому діє ТА.

Для отримання компенсації спадкоємці вкладника подають до Фонду: заяву; паспорт; код; свідоцтво про право на спадщину.

Якщо до введення ТА особа через касу банку сплатила комунальні послуги або здійснила інші платежі, однак кошти НЕ надійшли одержувачу платежу – на жаль, на такі випадки гарантії НЕ поширюються. Особі залишається лише звернутися до Фонду із заявою та чекати своєї черги в надії, що в банку виявляться достатньо активів, які можна продати.

ЛІКВІДАЦІЯ НЕПЛАТОСПРОМОЖНОГО БАНКУ

У разі ліквідації банку дізнатись про початок виплат гарантованої суми відшкодування за вкладами можна з газети «Голос України» або «Урядовий кур’єр», за телефоном «гарячої лінії» та сайті Фонду.

Ліквідація банку триває НЕ більше ДВОХ років. Однак вказаний термін може бути продовжений ще на ДВА роки з можливістю повторного продовження ще до ОДНОГО року.

Фонд зобов'язаний у 60-денний строк з дня початку процедури ліквідації банку надіслати повідомлення всім клієнтам, які користуються послугами ВІДПОВІДАЛЬНОГО ЗБЕРІГАННЯ, про необхідність вилучити свої цінності протягом ОДНОГО місяця з дня повідомлення.

Вкладникам або іншим кредиторам банку протягом 30 календарних днів з дня опублікування оголошення про ліквідацію банку на адресу вказану у газеті «Голос України» або «Урядовий Кур’єр» та на сайті Фонду необхідно направити ЗАЯВУ з проханням включити КРЕДИТОРСЬКІ ВИМОГИ до загального реєстру акцептованих вимог кредиторів банку.

Виплати припиняються у день подання документів для внесення до ЄДРПОУ запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

ПОРАДИ

На мій погляд, відкривати рахунок та депозит БЕЗПЕЧНІШЕ в державних банках. При цьому, ЛИШЕ Ощадбанк надає ДЕРЖАВНІ гарантії своїм клієнтам, а це дуже серйозний аргумент в умовах, коли в Україні сотні банків доводять до банкрутства (нерідко – навмисно) та ліквідують.

Не рекомендую вкладати кошти в кредитні спілки, філії іноземних банків, які НЕ є учасниками Фонду. Кредитних спілок взагалі треба остерігатися, оскільки вони «славляться» шахрайськими схемами.

Депозит та рахунки краще відкривати на невеликі суми (до 200 тис. грн). Якщо Ви щасливий власник великої суми, то її краще розбити на декілька частин і покласти в РІЗНІ банки. Вклади в банківських металах варто тримати в Ощадбанку, оскільки на них не розповсюджуються гарантії Фонду.

Якщо «запахло жареним» і банк не видає кошти по закінченому договору депозиту, посилаючись на недостачу коштів, то варто спробувати перевести кошти на платіжну картку.

Якщо сума Вашого депозиту у «проблемному банку» більше 200 тис. грн., то можна спробувати перевести частину коштів особі, якій Ви довіряєте, і яка має депозит в тому ж банку на суму менше 200 тис. грн.

Однак вказані дві «рятувальні операції» можна провести ЛИШЕ до введення тимчасової адміністрації та пройшовши ряд бюрократичних перевірок Фонду.

 

Комментарии — 0
Войдите, чтобы написать отзыв.
Экология43 Кино 42 Помощь39 Полиция 36 Больница 30
Последние ЗАПИСИ
Федорова Екатерина Викторовна

Обращение к жителям области с просьбой об обратной связи для получения реальной картины состояния сел и посёлков нашего региона

Ройтбурд Александр Анатольевич

Можно ли украинцам пользоваться российской вакциной?

Калинчук Сергей Васильевич

У нас в стране очередной анти-рекорд - 5804 случая заболевания за сутки

Крупица Наталья Григорьевна

Разговор о нашем будущем

Куренной Владимир Константинович

Почему бы Украине не стать британским особым партнером и другом на востоке континента?

Волонтер Екатерина Ножевникова

В нашем городе стариков отправляют умирать

Куренной Владимир Константинович

Жизненное пространство самозванца Лукашенко сужается

Лабас Вадим Ильич

По обострению войны между «Азербайджаном и Арменией»

Гинак Алла Федоровна

Выборы должны проходить минимум раз в два года

Русев Иван Трифонович

Возвращение Робинзона