Гуцалюк Сергей Борисович Начальник Южного межрегионального отдела Украинского института национальной памяти

Поки світ воює з коронавірусом

2020-03-20 11:41:21

Поки світ воює з коронавірусом, вишукуючи антитіла проти пошесті, згадаємо нашого видатного земляка Данилу Заболотного, чий внесок у вірусологію просто неперевершений.

Народився геній 1866 року на Поділлі (Крижопільській район), але основні віхи його життя пов’язані саме з Одесою.

Не дивлячись на те, що за участь в студентській сходці його було виключено з Новоросійського університету (тепер ОНУ ім.Мечникова), Данило Кирилович не кинув науку, а почав працювати на бактеріологічній станції. Згодом отримав можливість завершити навчання і отримати вищу освіту в Київському університеті Св.Володимира (нині КНУ ім.Шевченка).

З 1884 року особисто повернувся на малу батьківщину, аби протистояти епідеміям холери і дифтерії на Поділлі. Там, в практичних умовах здобув унікальні знання, які поспішив впровадити в академічну науку.

Так, аби довести, що можлива імунізація людини від холери - випив, разом з іншим вченим живу холерну культуру. За 28 діб, після обсервального періоду - світова наука отримала панацею від ще однієї смертельної хвороби.

Тобто, аби зупинити поширення пошесті холери, здоровим людям потрібно випити живу культуру холери. А організм, перемагаючи цю бактерію - знає, як боротися з холерою і унеможливлює повторне зараження.

Згодом Заболотний вирушає в трирічну експедицію до Індії з метою вивчити географічні можливості розповсюдження чуми, а також вивчає переносників цієї інфекційної хвороби.

В Індії, Монголії, Китаї, а також країнах Близького Сходу Заболотний доводить, що розповсюджувачами смертельної хвороби є саме гризуни.

І тут Данило Кирилович вже не спеціально, а випадково заносить інфекцію бурбонної чуми в свій організм. Вчений, навіть, пише прощального листа родині, однак виліковується власно розробленою сироваткою.

Свій власний досвід захворювання на чуму Заболотний знову прискіпливо описує, паралельно спостерігаючи за собою. Вчений і в боротьбі з цією пошестю в світову науку робить неперевершений внесок.

А тепер про Одесу. В наше місто Заболотний повертається в 1919 році, щоби очолити медичний факультет Новоросійського університету. Вже за рік Академік Заболотний, вчений із світовим ім’ям виокремлює факультет в окремий виш, що і зараз в тих же стінах готує лікарів - Одеський медичний університет.

Але найголовніше - Заболотний в Одесі заснував першу в світі кафедру епідеміології, теж в рамках медуніверситету. Вчений рівно 100 років тому зробив все, від нього залежне, аби зупиняти усілякі там короновіруси в майбутньому. А ось чому його дітище зараз на узбіччі світової науки - мабуть питання не до Академіка Заболотного.

Цікаво і інше. Данило Заболотний - завжди був свідомим українцем і в побуті говорив тільки українською. Більше того, він приходився дядьком відомому ватажку українських повстанців на півночі Одещини - Семену Заболотному. А ось молодший рідний брат вченого - Іван Заболотний - депутат від Поділля Першої Державної думи Російської імперії від партії кадетів. Після розпуску Думи - сконструював підводний човен. Попри те, що Данила Кириловича більшовики змусили для продовження наукової роботи гласно підтримувати їх, вчений був максимально аполітичний. Максимально, наскільки це було можливо в той час, аби уникнути репресій.
 

Комментарии — 0
Войдите, чтобы написать отзыв.
Экология43 Кино 42 Помощь39 Полиция 36 Больница 30
Последние ЗАПИСИ
Федорова Екатерина Викторовна

Обращение к жителям области с просьбой об обратной связи для получения реальной картины состояния сел и посёлков нашего региона

Ройтбурд Александр Анатольевич

Можно ли украинцам пользоваться российской вакциной?

Калинчук Сергей Васильевич

У нас в стране очередной анти-рекорд - 5804 случая заболевания за сутки

Крупица Наталья Григорьевна

Разговор о нашем будущем

Куренной Владимир Константинович

Почему бы Украине не стать британским особым партнером и другом на востоке континента?

Волонтер Екатерина Ножевникова

В нашем городе стариков отправляют умирать

Куренной Владимир Константинович

Жизненное пространство самозванца Лукашенко сужается

Лабас Вадим Ильич

По обострению войны между «Азербайджаном и Арменией»

Гинак Алла Федоровна

Выборы должны проходить минимум раз в два года

Русев Иван Трифонович

Возвращение Робинзона